Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowanie drugie

 

Kochani,

 

Za nami drugi etap wyzwania czytelniczego Czytamy Anię! Spotkajmy się na Zielonym Wzgórzu! W styczniu i lutym czytaliśmy Anię z Avonlea. Ta część również wzbudziła w nas szereg pozytywnych emocji i przypomniała lata dzieciństwa, kiedy większość z nas z wypiekami na twarzy śledziło perypetie rudowłosego podlotka z nieprzeciętną wyobraźnią. W związku z tym nadszedł czas na kolejne podsumowanie i zapoznanie się z recenzjami poszczególnych uczestników wyzwania. Na przełomie stycznia i lutego dotarło do nas 12 recenzji, w tym jedna z małym opóźnieniem, ale jeszcze przed sporządzeniem podsumowania. Tak więc pozwoliłyśmy sobie ująć ową recenzję w niniejszym zestawieniu. A oto jak przedstawia się nasza lista opinii:

1. Kolorowe notatki Ani (Ania)

Z rudowłosą Anią Shirley po raz pierwszy zapoznałam się jeszcze w podstawówce, zanim dowiedziałam się, że jest ujęta w kanonie lektur;)

Od samego początku poczułam, że jest moją „bratnią duszą”, nie tylko ze względu na wspólne imię, ale i na bujną wyobraźnię, której wtedy miałam w nadmiarze.

Razem z nią przeżywałam wszystkie radości i smutki, łącznie z roztrzaskaną tabliczką na głowie Gilberta, upiciem Diany czy zielonymi włosami… (czytaj więcej)

2. Co warto czytać? (Felicja79)

Powrót na Zielone Wzgórze był wielką przyjemnością! Jeżeli potrzebujecie trochę odpoczynku, beztroskiego uśmiechu i wiary, że wszystko dobre, co się dobrze kończy, odwiedźcie Avonlea! Ania Shirley jest jak promień słońca w pochmurny dzień i wnosi radość nie tylko w życie sąsiadów, ale i czytelników… (czytaj więcej)

3. Myśli Czytelnika (Mariola S.)

Kilka ostatnich dni spędziłam z „Anią z Avonlea”, znowu zawitałam do białego domku z zielonymi okiennicami, spacerowałam Aleją Zakochanych i błądziłam po Lesie Duchów. Jak zwykle cudownie było wrócić do znanych zakątków pięknej Wyspy Księcia Edwarda i spotkać się ze starymi bohaterami oraz powitać nowych… (czytaj więcej)

4. Książki u Izabell (Izabell)

Ania powraca do Avonlea, by uczyć w tamtejszej szkole. Szybko okazuje się jednak, że praca nauczyciela to prawdziwe wyzwanie. Świeżo upieczona nauczycielka będzie musiała zaskarbić sobie sympatię podopiecznych – a są wśród nich urwisy, złośliwcy i fajtłapy... Na szczęście zdarzają się i bratnie dusze. Ania nawiązuje nowe przyjaźnie, popada w nowe tarapaty i zaczyna zdawać sobie sprawę, że coraz bardziej zależy jej na pewnym chłopaku... (czytaj więcej)

5. W bibliotece Karriby (Karriba)

Tak się jakoś złożyło, że o ile historię „Ani z Zielonego Wzgórza” znałam bardzo dobrze od tak zwanego zawsze, o tyle jej dalszych losów nie dane mi było poznać. Aż do teraz. Na świecie jest tyle książek, które chciałabym przeczytać (i ciągle pojawiają się nowe), że czasem sama nie wiem za co powinnam zabrać się w pierwszej kolejności. Całe szczęście jakiś czas temu z pomocą przyszło mi wyzwanie Czytamy Anię i właśnie dzięki niemu nadrabiam podstawowe zaległości w klasyce, a do takich z pewnością można zaliczyć cykl o przygodach Ani. No bo bądźmy szczerzy – uważać się za człowieka czytającego i nie znać tej historii? Skandal… (czytaj więcej)

6. Kraina Czytania (krainaczytania)

Avonlea to piękna, choć fikcyjna, wieś położona na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie. Tam też znajduje się pewne magiczne miejsce zwane Zielonym Wzgórzem, gdzie najszczęśliwsze lata swojego dzieciństwa spędziła rudowłosa dziewczynka o imieniu Anne. W drugiej części cyklu czytelnik spotyka Anne Shirley, o której z całą pewnością można powiedzieć, że jest „dziewczynką z wyobraźnią”, choć nie jest już dzieckiem, lecz powoli wkracza w dorosłość. Właśnie skończyła szesnaście lat i objęła funkcję dyrektorki szkoły w Avonlea. Jak wiadomo, po śmierci swojego opiekuna, Matthew Cuthberta, Anne postanawia nie opuszczać Marilli Cuthbert i nie podejmować nauki na uniwersytecie, pomimo że bardzo tego pragnie. Uważa jednak, że jej opiekunka potrzebuje pomocy w prowadzeniu gospodarstwa, tak więc obecność Anne na Zielonym Wzgórzu jest niezbędna… (czytaj więcej)

7. Książki Legera (Leger)

Ania powraca do Avonlea, by uczyć w tamtejszej szkole. Szybko okazuje się jednak, że praca nauczyciela to prawdziwe wyzwanie. Świeżo upieczona nauczycielka będzie musiała zaskarbić sobie sympatię podopiecznych – a są wśród nich urwisy, złośliwcy i fajtłapy… Na szczęście zdarzają się i bratnie dusze… (czytaj dalej)

8. Kraina Andersena (Mery)

Pamiętam ten dzień. Miałam dziewięć lat, a mój książkowy świat ograniczał się do Jeżycjady i Abby Hayes. Wtedy tata zabrał mnie do sklepu z książkami (nazwanie tego księgarnią byłoby przesadą) i tam miałam wybrać sobie jedną z nich. Dlaczego padło na Anię? Nie pamiętam. W każdym razie, było ich dwie – opasła „Ania z Zielonego Wzgórza” w tandetnej okładce i „Ania z Avonlea” w pięknym wydaniu WL. Oszołamiający wybór… (czytaj więcej)

9. Wieczór z książką (Missy)

Fajnie znowu zawitać do Avonlea znanego i ciepłego... Jednak czy takiego samego jak zawsze??? O nie, bynajmniej. Nasza główna bohaterka „za sprawą niewidzialnej ręki” oraz przeżytych doświadczeń i radosnych chwil dorasta… (czytaj więcej)

10. Kobieta na cały etat! (Niedożywiona)

Jak już niektórym wiadomo, biorę udział w wyzwaniu czytelniczym „Czytamy Anię” (więcej info pod bannerem na bocznej szpalcie), w ramach którego odbywam podróż do dzieciństwa, na Wyspę Księcia Edwarda. W tym miesiącu spotkałam się z Anią z Avonlea… (czytaj więcej)

11. Książkojady (Pieguska)

Ania to bohaterka, o której ciągle się myśli, w kontekście współczesności oraz obyczajowości. Wartości, które prezentuje ta postać są bliskie mojemu sercu, może dlatego jej historia jest tak wciągająca i pouczająca. „Ania z Avonlea” L. M. Montgomery to dalsze losy Ani i jej przyjaciół. Tytułowa bohaterka dorasta, uczy się odpowiedzialności za innych i nie poprzestaje realizować swoich marzeń… (czytaj więcej)

12. Moje czytanie (Silwercross)

Ania Shirley rezygnuje ze studiów i zostaje na Zielonym Wzgórzu, opiekując się Marylą, która traci wzrok. Obejmuje szkołę w Avonlea, a w okolicy zdobywa nowych przyjaciół – pana Harrisona (a po jakimś czasie niespodziewanie także jego żonę) i panią Lawendę, która staje się dla niej kolejną bratnią duszą. Wraz ze swoimi szkolnymi przyjaciółmi, na czele których stoi Diana Barry i Gilbert Blythe, organizują KMA – Koło Miłośników Avonlea. Pasją tych młodych ludzi staje się ulepszanie Avonlea, co spotyka się z różnorodnym odzewem mieszkańców… (czytaj więcej)

Przed nami trzecia część przygód Ani Shirley, która teraz rozpoczyna nowy etap swojego życia, podejmując studia na uniwersytecie. Tak więc wszystkim uczestnikom wyzwania życzymy niezapomnianych wrażeń przy czytaniu

 

Ani na Uniwersytecie

 

Na linki do Waszych recenzji czekamy do dnia 30 kwietnia 2013 roku. Pamiętajcie, że należy je przesyłać albo drogą mailową (felicja79@wp.pl lub aga510@op.pl), albo umieścić na naszej stronie FB (https://www.facebook.com/CzytamyAnie). Przypominamy też, iż obydwie części serii (Ania z Zielonego Wzgórza i Ania z Avonlea) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.środa, 06 marca 2013, krainaczytania

Polecane wpisy

  • Podsumowanie ósme

    Rilla ze Złotego Brzegu to najtragiczniejsza i najbardziej wzruszająca część cyklu dotyczącego życia Anne Shirley-Blythe i jej rodziny. To właśnie ten tom czyt

  • Podsumowanie siódme

    Wraz z nastaniem nowego roku zapraszamy na siódme podsumowanie wyzwania Czytamy Anię . W listopadzie i grudniu 2013 roku przyjmowałyśmy linki do recenzji Doliny

  • Podsumowanie piąte

    Kochani, Jak ten czas szybko leci, prawda? Zakończyłyśmy właśnie piąty etap wyzwania „Czytamy Anię”. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom,