Blog > Komentarze do wpisu

Trzecie podsumowanie

 

Kochani,

 

Za nami trzeci tom przygód Ani Shirley. „Anię na uniwersytecie” w marcu i kwietniu przeczytało dotąd dziewięć osób, ale wiemy, że niedługo dołączą do nas inni.

 

1. Książki – moja pasja (Ania)

Ania z trzeciej części to kobieta rozpoczynająca kolejny etap w swoim życiu. Po burzliwym, pełnym uroku dzieciństwie na Zielonym Wzgórzu i pracy nauczycielki przyszedł czas na wymarzone studia w Kingsport. Okres nauki, zabawy i starań o stypendium przerwane zostaje jednak rozterkami miłosnymi. Ania staje przed niezwykle trudnym wyborem, a właściwie wyborami, w którym nawet niewielki błąd może przekreślić zbyt wiele, a znalezienie kandydata na męża idealnego do prostych zadań nie należy...

http://anianotuje.blogspot.com/2013/04/przygod-ani-shirley-ciag-dalszy-ania-na.html

 

2. Książkowa mania (Ewelina)

Kolejny rok, kolejne wyzwania stawia sobie nasza ulubiona bohaterka, Ania. Czas opuścić przytulne Avonlea i ruszyć na uniwersytet, zdobywać wiedzę. Ania nawiązuje nowe znajomości. Najbardziej barwną postacią wydaje się być Iza Gordon, o płytkiej, ale jakże wdzięcznej powierzchowności. Ale przy uroczej Ani nadal trwają jej najbliżsi przyjaciele. Priscilla, Karolek Sloane i oczywiście Gilbert. Któregoś dnia chłopiec postanawia wyznać Ani miłość. Ta go odrzuca. Dziewczyna nadal szuka swojego księcia z bajki którym, jej zdaniem, nie jest Gilbert. Czy to jest dobra decyzja? Czas pokaże.

http://ivka86.blogspot.com/

 

3. Co warto czytać? (Felicja)

Ten tom jest inny od dwóch poprzednich. Ania jest inna. Już nie popełnia zabawnych błędów, nie pakuje się w kłopoty, które kończą się odnalezieniem bratniej duszy. W jej sercu pełno jest obaw o przyszłość, o studia. Początkowo akcja toczy się powoli, bez szczególnych wydarzeń. Dopiero potem nabiera tempa i rumieńców. Oświadczyny następują jedne po drugich. Kandydatów do ręki panny Shirley jest wielu. Gilbert… Tego Wam nie zdradzę.

http://cowartoprzeczytac.blox.pl/2013/04/Lucy-Maud-Montgomery-Ania-na-uniwersytecie.html

 

 

4. Myśli Czytelnika (Mariola S.)

Powrót do Zielonego Wzgórza zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Chociaż tym razem bywałam tam tylko podczas wakacji Ani. Czas mija, a Ania w środku niewiele się zmienia. Owszem dorośleje, przeżywa rozterki miłosne, odrzuca oświadczyny raz po raz, ale dalej jest rudowłosą (pardon! kasztanowłosą), szczerą dziewczyną, która widzi świat w całej jego krasie i potrafi się nim zachwycić. Nie psoci już tak jak kiedyś, teraz już swata pary, ale uroczy Dawidek ze swoim „Bardzo chciałbym to wiedzieć” zawsze powoduje u mnie chichot, czasami lekko nerwowy.

http://mysliczytelnika.blogspot.com/2013/04/ania-na-uniwersytecie-lucy-maud.html

 

5. Książki u Izabell (Izabell)

Ania na uniwersytecie L.M. Montgomery jest trzecią częścią opowieści o rudowłosej Ani Shirley. W tej części, główna bohaterka opuszcza swoje ukochane Zielone Wzgórze, by udać się do Redmond. Tam rozpoczyna czteroletnią naukę na uniwersytecie oraz podejmuje najważniejsze decyzje w swoim życiu. Tematem przewodnim tego tomu powieści jest miłość, zaloty i małżeństwo.

http://lifestyllook.blogspot.de/2013/04/ania-na-uniwersytecie-lucy-maud.html

 

6. W bibliotece Karriby (Karriba)

Stwierdzenie, że Anka to niepoprawna romantyczka, należy z miejsca ogłosić niedopowiedzeniem roku. Marzy, wzdycha i obmyśla scenariusze swoich rozmów z ukochanym. Na dodatek takie, przy czytaniu których nie należy przyjmować żadnych płynów, bo można się zadławić - śmiechem lub rozpaczą. Kto co woli. Umysł Ani produkuje utopijne wizje przystojnego, kochającego ją do szaleństwa i w stu procentach idealnego mężczyzny. Nie idzie na żadne kompromisy. 

http://biblioteka-karriby.blogspot.com/2013/04/ania-zmadrzaa.html

 

7. Kraina Czytania (krainaczytania)

Cóż oryginalnego można napisać o książce, która od dziesiątek lat budzi podziw czytelników na całym świecie? Właśnie na tym polega fenomen klasyki, że w większości przypadków można jedynie powielać opinie fachowców i tych, którzy czytali daną powieść przed nami. Myślę, że generalnie z literaturą jest podobnie jak z muzyką. Kiedy słyszymy gdzieś piosenkę, która przypomina nam młode lata, które już nigdy nie wrócą, wówczas łezka nam się w oku kręci na samo wspomnienie tamtych dni. Może właśnie ta usłyszana przypadkiem stara piosenka sprawi, że oczami wyobraźni ujrzymy twarz naszej pierwszej miłości, poczujemy smak pierwszego pocałunku i na chwilę stracimy poczucie rzeczywistości? Literatura również bardzo często potrafi doprowadzić czytelnika do tego typu wzruszeń. Szczególnie literatura klasyczna.

http://krainaczytania.blox.pl/2013/04/Studentka-z-Redmond-College.html

 

 

8. Książki Legera (Leger)

Seria powieści o Ani to dla mnie niemała zagadka. Otóż o każdej książce mogę rozmawiać godzinami. Albo krytykować ją za szereg wad i niedociągnięć, albo wychwalać za styl i kreację bohaterów. Tu jest inaczej. O Ani nie sposób dyskutować – przynajmniej ja nie posiadam takiej zdolności. Ja powiem tylko "świetna". I już nic więcej.

http://ksiazki-legera.blogspot.com/2013/04/ania-na-uniwersytecie.html

 

9. Wieczór z książką (Missy)

W tej części powieści L.Montgomery, śledzimy losy Ani,jako świeżej studentki Redmondu. Uczennicy pełnej gorliwości i zapału, do nowych zadań i trudności,jakie przyjdzie jej pokonać. Ania oddaje się pasji nauki,ale także całe swe serce, i przyjaźń wkłada w nowe grono towarzyskie,jakie udało jej się zjednoczyć, swą radością i optymizmem. 

http://wstarejksiedze.blogspot.com/2013/05/purpurowy-kwiat-wiecznej-miosci.html

 

Bardzo wszystkim dziękujemy za recenzje. W maju i czerwcu czytamy:

 

Anię z Szumiących Topoli

 

Na linki do Waszych wpisów czekamy do dnia 30 czerwca 2013 roku. Pamiętajcie, że można je przesyłać drogą mailową (felicja79@wp.pl lub aga510@op.pl) albo umieścić na naszej stronie FB (https://www.facebook.com/CzytamyAnie). Poprzednie części serii (Ania z Zielonego Wzgórza, Ania z Avonlea, Ania na uniwersytecie) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.

 

środa, 01 maja 2013, felicja79

Polecane wpisy

  • Podsumowanie ósme

    Rilla ze Złotego Brzegu to najtragiczniejsza i najbardziej wzruszająca część cyklu dotyczącego życia Anne Shirley-Blythe i jej rodziny. To właśnie ten tom czyt

  • Podsumowanie siódme

    Wraz z nastaniem nowego roku zapraszamy na siódme podsumowanie wyzwania Czytamy Anię . W listopadzie i grudniu 2013 roku przyjmowałyśmy linki do recenzji Doliny

  • Podsumowanie piąte

    Kochani, Jak ten czas szybko leci, prawda? Zakończyłyśmy właśnie piąty etap wyzwania „Czytamy Anię”. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom,