Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowanie piąte

 

 

 

Kochani,

 

Jak ten czas szybko leci, prawda? Zakończyłyśmy właśnie piąty etap wyzwania „Czytamy Anię”. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom, które wciąż są wierne Ani Shirley i z zapałem czytają kolejne tomy serii autorstwa Lucy Maud Montgomery. Niestety, ale z etapu na etap liczba uczestników kurczy się. Na początku było nas czternaście, w tym dwie recenzje zostały dodane po terminie. Piąty etap zamyka siedem Uczestniczek. Mamy nadzieję, że po wakacyjnym okresie wypoczynku powrócicie znów do czytania losów Ani Shirley, i kiedy będziemy przygotowywać kolejne posumowanie znów uzbiera się spora grupka czytelników. 

A teraz zobaczmy, kto przeczytał i zrecenzował Wymarzony dom Ani:

 

1. Zakochana w słowie pisanym! Ania notuje w świecie książek

Po kontrowersyjnej części Ani z Szumiących Topoli, która podzieliła czytelników (wystarczy spojrzeć na recenzje zamieszczone tutaj), powróciła znana z Ani na Uniwersytecie Ania Shirley. Niestety na krótko, bo jedynie na kilka stron, by już wkrótce odejść w niepamięć. A tak właściwie zamienić się w motyla u boku Gilberta, który odtąd nazywa się Ania Blythe. Być może to nadal ta sama uśmiechnięta rudowłosa trzpiotka, która nie potrafi przejść obojętnie wokół krzywdy, jaka dzieje się innym, ale czy na pewno? (czytaj więcej).

 

2. Co warto czytać? (Beata Kobierowska)

„Wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie” – tak mogła napisać Lucy Maud Montgomery. Całe szczęście zamiast tego stworzyła „Wymarzony dom Ani”. Opowieść romantyczną, wzruszającą, zabawną, niepozbawioną elementów do głębi prawdziwych i życiowych. Nie tylko dla młodzieży. Dorośli znajdą w niej dużo więcej. Ania wychodzi za mąż za Gilberta i razem zamieszkują na wybrzeżu Zatoki Czterech Wiatrów. Ich nowy dom położony jest w pięknym, choć trochę odosobnionym miejscu (czytaj więcej).

 

3. Książka otworzy przed tobą inny świat, jeśli tylko po nią sięgniesz

Czytając Wymarzony dom Ani, zastanawiałam się, ile zostało z małej rudowłosej dziewczynki. Momentami wracała, jednak przez większość czasu, była tylko dorosła, zakochana, kochająca kobieta. Nic w tym dziwnego, każdy musi dorosnąć. Niestety jak mamy w zwyczaju nie lubimy, gdy nasze wzorce dojrzewają, zmieniają się i zaczynają podejmować rozważne decyzje. Pod koniec książki przypomniała mi się sytuacja, gdy tłumaczyłam wielkiemu fanowi Agnieszki Chylińskiej, że ona też ma prawo dojrzeć i założyć rodzinę (czytaj więcej).

 

4. Książki u Izabell

Ania i Gilbert biorą ślub na Zielonym Wzgórzu, w słoneczny i pogodny dzień, w gronie starych przyjaciół. Zaraz potem udają się w podróż pociągiem do Glen St. Mary, do swojego wymarzonego, małego domku. Znajduje się on nad purpurowym brzegiem morza w porcie o nazwie Cztery Wiatry. Ani, która wcześniej znała domek tylko z opowieści Gilberta bardzo się spodobał.

Młodzi małżonkowie szybko zadomowili się w swoim przytulnym gniazdku. Miesiąc miodowy spędzili w swoim „wymarzonym domku”, poznając jego przepiękne okolice, spacerując nieopodal Przystani Czterech Wiatrów oraz nad brzegiem morza. Ania i Gilbert w nowym miejscu wiodą szczęśliwe życie, ale i zdarzają się chwile nieszczęść i smutku. Spotykają ludzi o pokrewnych duszach. Zaprzyjaźniają się z kapitanem Jakubem, strażnikiem latarni morskiej w Czterech Wiatrach (czytaj więcej).

 

5. Książkowa Mania

Po raz kolejny miałam okazję przypomnieć sobie dalsze losy mojej ulubionej bohaterki literackiej Ani.  

Spełnia się jedno z największych marzeń naszej uroczej Ani. W końcu zostaje doktorową Blythe i może zamieszkać w swoim wymarzonym domu na Przystani Czterech Wiatrów. Dla młodego małżeństwa zaczyna się nowy rozdział w życiu – jeden z najpiękniejszych. Mogą cieszyć się swoim szczęściem. Ania i Gilbert bardzo szybko zyskują wspaniałych przyjaciół – kapitan Jim, stary żeglarz, który raczy swoimi wspaniałymi opowieściami o przygodach, jakie przeżył. Ewa Moore młoda dziewczyna, która na pozór jest smutną i zgorzkniałą osobą zostaje najlepszą przyjaciółką Ani. Nie było to łatwe, ale urok pani doktorowej działa na wszystkich. Państwo Blythe w swoim wymarzonym domku spędzają piękne chwile, ale też i smutki… (czytaj więcej).

 

6. W Krainie Czytania i Historii

Sierpień wielkimi krokami zbliża się do końca, a w więc najwyższa pora opowiedzieć o piątej części przygód niesfornej Anne Shirley. Tylko czy na tym etapie można jeszcze nazwać naszą rudowłosą bohaterkę „niesforną”? O, nie! Tamta rozgadana dziewczynka z nadmiernie rozwiniętą wyobraźnią już praktycznie nie istnieje. Tym razem nasza Anne Shirley jest już panią doktorową Blythe. Skończyła studia, wyszła za mąż za ukochanego Gilberta, co – jak pamiętamy – nie było łatwe, bo przecież dużo czasu musiało upłynąć zanim Anne zdała sobie sprawę ze swoich uczuć do chłopaka, który świata poza nią nie widział. Dopiero ciężka choroba Blythe’a uświadomiła jej, ile tak naprawdę Gilbert dla niej znaczy. Widocznie ten wstrząs był jej bardzo potrzebny.

Na ubóstwianym przez Anne Zielonym Wzgórzu w blasku wrześniowego słońca i przy śpiewie jednego ptaka, który najprawdopodobniej przybył w to miejsce specjalnie na tę uroczystą okazję, odbywa się ślub Anne i Gilberta (czytaj więcej).

 

7. Myśli Czytelnika

„Wymarzony dom Ani” to pierwsza „dorosła” część opowieści o rudowłosej Ani Shirley. Ania zmienia się w panią doktorową Blythe i wreszcie (nareszcie!) łączy się węzłem małżeńskim z ukochanym Gilbertem. Zostawia Zielone Wzgórze i przeprowadza się do małego domku z widokiem na Zatokę Czterech Wiatrów. Zawsze zazdrościłam Ani tych wspaniałych domów i malowniczych miejsc, w których mieszkała. Tym razem wkracza jako trzecia młoda mężatka do Wymarzonego Domku otoczonego starym sześćdziesięcioletnim ogrodem. Pojawiają się i charakterni sąsiedzi – kapitan Jakub, który marzy o wydaniu książki o swoim życiu, nielubiąca rodu męskiego panna Kornelia oraz piękna i nieszczęśliwa Leslie Moore. Wszyscy oni należą do Rodu Józefa, ludzi, którzy doskonale się rozumieją i uwielbiają (czytaj więcej).

 

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w wyzwaniu i przypominamy, że we wrześniu i październiku czytamy tom szósty cyklu pod tytułem:

 

 

 

Ania ze Złotego Brzegu

 

Na linki do Waszych wpisów czekamy do dnia 31 października 2013 roku. Pamiętajcie jednak, że można je przesyłać drogą mailową (beata.kobierowska@gmail.com lub aga510@op.pl) albo umieścić na naszej stronie FB – klik)

Poprzednie części serii (Ania z Zielonego WzgórzaAnia z AvonleaAnia na uniwersytecieAnia z Szumiących Topoli oraz Wymarzony dom Ani) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.

 

 

piątek, 06 września 2013, krainaczytania

Polecane wpisy

  • Podsumowanie ósme

    Rilla ze Złotego Brzegu to najtragiczniejsza i najbardziej wzruszająca część cyklu dotyczącego życia Anne Shirley-Blythe i jej rodziny. To właśnie ten tom czyt

  • Podsumowanie siódme

    Wraz z nastaniem nowego roku zapraszamy na siódme podsumowanie wyzwania Czytamy Anię . W listopadzie i grudniu 2013 roku przyjmowałyśmy linki do recenzji Doliny

  • Trzecie podsumowanie

    Kochani,  Za nami trzeci tom przygód Ani Shirley. „Anię na uniwersytecie” w marcu i kwietniu przeczytało dotąd dziewięć osób, ale wiemy, że