Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowanie szóste 

Kochani,

 

Anię ze Złotego Brzegu” przeczytało dotąd sześć osób. Poniżej możecie przeczytać fragmenty wszystkich recenzji (lub kliknąć w linki i poznać całość). Opinie jak zawsze są różnorodne i interesujące. Mamy nadzieję, że zachęcą nowe osoby do przyłączenia się do naszego wyzwania „Czytamy Anię”.1. Ania notuje w świecie książek. Zakochana w słowie pisanym (Anna Maciąg)

Odeszła... Mała Ania Shirley odeszła, pozostawiając za sobą cień dawnych wesołych opowieści. W poprzedniej części pojawiła się jeszcze dosłownie na moment, by zaginąć. Zastąpić ją postanowiła Ania Blythe, pani doktorowa, matka sześciorga (a właściwie siedmiorga) dzieci. Podobnie jest posiadaczką miedzianych włosów, zielonookiego spojrzenia i dość marzycielskiego nastawienia do życia, jednak czy to wystarczy zakochanym w pannie Shirley?

http://anianotuje.blogspot.com/2013/09/montgomery-ania-ze-zlotego-brzegu.html

 

 

2. Co warto czytać? (Beata Kobierowska)

Najpierw było zdziwienie i wątpliwości. Czy na pewno czytam odpowiednią część cyklu o Ani? Czy czegoś nie ominęłam? Ania jest matką pięciorga dzieci? I już dziewięć lat minęło odkąd opuściła Zielone Wzgórze? Jak to? Przeskok od „Wymarzonego domu Ani” do „Ani ze Złotego Brzegu” jest bardzo duży, nieprzyjemny. Styl też jest troszeczkę inny (książka została opublikowana w 1939 roku, jako ostatnia powieść Lucy Maud Montgomery).

http://cowartoczytac.blog.pl/2013/10/31/zdziwienie-i-watpliwosci-lucy-maud-montgomery-ania-ze-zlotego-brzegu/3. Książkowa mania (Ewelina)

 Kolejny mój powrót na Wyspę Księcia Edwarda. I na szczęście jak najbardziej udany.

Ania i Gilbert mają już szóstkę cudownych dzieci. Wiodą szczęśliwe życie, a dzieci dostarczają im niemałej rozrywki swoimi kłopotami. Jim, najstarszy z szóstki, jest bardzo poważny i szuka przygód. Marzy o wypłynięciu na szerokie morze.  Walter jest bardzo wrażliwym chłopcem, przez co często koledzy sobie z niego drwią. Bliźniaczki Nan i Diana jak na dwie młode dziewczynki przystało, nawiązują pierwsze przyjaźnie, jednocześnie przeżywając rozczarowania. Shirley to malutki pieszczoch, a Rilla ma charakterek i potrafi być bardzo kapryśna. Wszystkie dzieci Ani i Gilberta są obdarzone wielką wyobraźnią. 

http://ivka86.blogspot.com/2013/10/ania-ze-zotego-brzegu-lucy-maud.html4. Książki u Izabell (Izabell)

"Ania ze Złotego Brzegu" jest kolejnym, szóstym tomem opowieści o Ani Shirley. 

Ania Blythe jest szczęśliwą żoną Gilberta, matką sześciorga dzieci, najstarszego Jima, Waltera, bliźniaczek Di i Nan, Shirleya i najmłodszej Rilli. Ania Shirley rozmarzona dziewczynka o bujnej wyobraźni już dawno odeszła, teraz pani Blythe daje się poznać jako poważna żona doktora i matka. Ta część jest inna od pozostałych, gdyż Ania i jej problemy oraz rozterki odchodzą tak, jakby na dalszy plan, a bohaterami pierwszego planu są jej dzieci.  Muszę przyznać, że trochę brakowało mi dawnej Ani, i w moich oczach ta część traci odrobinę na wartości i mojej ocenie. Szkoda, że rudowłosa, zawsze roztargniona, rozmarzona Ania Shirley  odeszła, jej czar i urok prysł.

http://lifestyllook.blogspot.de/2013/10/ania-ze-zotego-brzegu-lucy-maud.html

 

 

5. W Krainie Czytania i Historii  (Krainaczytania)

I znów zostałam zaproszona do domu niezapomnianej Anne Shirley, a właściwie Anne Blythe. To już po raz szósty miałam przyjemność spotkać się z tą niezwykłą bohaterką, która na wielu pokoleniach czytelników wywarła i nadal wywiera ogromny wpływ. Muszę przyznać, że to spotkanie było zupełnie inne, niż wszystkie poprzednie. Tym razem zobaczyłam stateczną kobietę z kilkuletnim stażem małżeńskim. Kobietę, która tak naprawdę nie zatraciła ostatecznie swojej dziewczęcej osobowości, lecz z drugiej strony doskonale potrafiła nad nią zapanować, nie uzewnętrzniając niektórych uczuć. Musicie wiedzieć, że choć Anne nie jest już tą samą dziewczynką z nadmiernie rozwiniętą wyobraźnią, to jednak wiele z tamtych cech w niej pozostało. Nadal śmieszą ją te same rzeczy, co niegdyś, ale jej stateczny charakter nie pozwala na głośne wyrażenie emocji w obecności osób, którym mogłoby to sprawić przykrość, na przykład w towarzystwie własnych dzieci.

http://wkrainieczytania.blogspot.com/2013/10/lucy-maud-montgomery-ania-ze-zotego.html
6. Myśli Czytelnika (Mariola S.)

W Złotym Brzegu kwiaty pysznią się w ogrodzie, za płotem rozpościera się Dolina Tęczy, a dom pachnie chlebem, ciastami i potrawami przygotowywanymi przez Zuzannę, która jest jego dobrym, opiekuńczym duchem. Ania jest już stateczną panią doktorową, ale nie utraciła swoistej “Aniowej” iskry, wciąż potrafi wpatrywać się w wiosenną noc i sądzić, że jest zbyt piękna, aby w takową spać. Gilbert jest niezmiernie zapracowany, a po domu biega piątka dzieci, a Rilla jako szósta do kompletu właśnie pojawia się w Złotym Brzegu.

http://www.mysliczytelnika.blogspot.com/2013/11/ania-ze-zotego-brzegu-lucy-maud.htmlSerdecznie dziękujemy za wszystkie recenzje „Ani ze Złotego Brzegu”. Przypominamy, że w listopadzie i grudniu czytamy:

 

Dolinę Tęczy

 

Na linki do Waszych wpisów czekamy do dnia 31 grudnia 2013 roku. Pamiętajcie, że można je przesyłać drogą mailową (beata.kobierowska@gmail.com lub aga510@op.pl) albo umieścić na naszej stronie FB (https://www.facebook.com/CzytamyAnie). Poprzednie części serii („Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania z Złotego Brzegu”) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.
poniedziałek, 11 listopada 2013, felicja79

Polecane wpisy

  • Podsumowanie dziewiąte

    W marcu i kwietniu uczestniczki naszego wyzwania miały do wyboru aż trzy tytuły: „Opowieści ze Złotego Brzegu”, „ʌ

  • Podsumowanie ósme

    Rilla ze Złotego Brzegu to najtragiczniejsza i najbardziej wzruszająca część cyklu dotyczącego życia Anne Shirley-Blythe i jej rodziny. To właśnie ten tom czyt

  • Czwarte podsumowanie

    Kochani,  czwarty tom przygód Ani mamy przeczytany. Nasza bohaterka jest coraz dojrzalsza, a my znamy ją coraz lepiej. Cieszymy się, że siedem osób przy