Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowanie ósme

 

 

 

Rilla ze Złotego Brzegu to najtragiczniejsza i najbardziej wzruszająca część cyklu dotyczącego życia Anne Shirley-Blythe i jej rodziny. To właśnie ten tom czytały w styczniu i lutym 2014 roku Uczestniczki wyzwania. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy dotarło do nas sześć recenzji Rilli ze Złotego Brzegu.  

 

1. Ania notuje. Zakochana w słowie pisanym (Anna Maciąg)

Choć tytuł może być nieco mylący, „Rilla ze Złotego Brzegu” to kolejna odsłona historii Ani z Zielonego Wzgórza. Tym razem jednak, pani Blythe (kiedyś Shirley) staje się postacią drugoplanową. Na pierwszą linię ognia wychodzi natomiast najmłodsza córeczka – nieco rozpieszczona i próżna – prawie że, piętnastoletnia Marilla Blythe, przedstawiająca się jako Rilla; złośliwie nazywana „Pająkiem”. Dziewczyna piękna, żyjąca jedynie teraźniejszością. (czytaj więcej)

 

2. Co warto czytać? (Beata Kobierowska)

To już ósma książka przeczytana przeze mnie w ramach wyzwania „Czytamy Anię”. Zaczęło się od „Ani z Zielonego Wzgórza”, później była „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania ze Złotego Brzegu” i „Dolina Tęczy”. Tyle powieści, tyle różnych wrażeń, emocji, uśmiechów, łez. Lucy Maud Montgomery naprawdę umiała pisać książki dla młodzieży i nie tylko! (czytaj więcej)

 

3. Książkowa mania (Ewelina W.)

Moje spotkania z mieszkańcami Złotego Brzegu powoli dobiegają końca. Oj, będzie mi czegoś brakować, kiedy skończę czytać serię o Ani. Klimat książek Lucy Maud Montgomery pochłonął mnie totalnie. Trudno będzie się rozstać z rodziną Blythe.

Na Złotym Brzegu wszystko się zmienia po zabawie, w której Rilla ma swój debiut. Chłopcy przynoszą wiadomość, że w Europie rozpoczęła się wojna. Srokaty Kobziarz z wizji Waltera zaczyna snuć swą melodię, która poprowadzi tysiące młodych mężczyzn. W tym synów Ani.(czytaj więcej)

 

4. Książki u Izabell

„Rilla ze Złotego Brzegu” opowiada o piętnastoletniej, najmłodszej córce Ani i Gilberta, Rilli, i jest także niestety ostatnią częścią z serii opowieści o Ani Shirley. Książka jest nieco inna od pozostałych części, gdyż opisane wydarzenia toczą się na tle pierwszej wojny światowej. Nie ma w niej wielu radosnych chwil, śmiesznych anegdot, a wręcz przeciwnie, jest pełna smutku, wyczekiwania na koniec wojny, nadziei na szczęśliwy powrót z wojny do domu chłopców ze Złotego Brzegu. Ta część nie jest już tak optymistyczna, jak inne części, ale jest bardzo wzruszająca. Wojna nigdy nie wróży nic dobrego, zawsze niesie za sobą łzy i tragedie i to nie ominie także rodziny Blythe'ów. (czytaj więcej)

 

5. Z pasją o dobrych książkach (Kasia)

Ania z Zielonego Wzgórza jest już dorosłą kobietą. Głównymi bohaterami książek Lucy Maud Montgomery stają się teraz jej dzieci. Ich losy, splatające się z wydarzeniami historycznymi, dostarczają wiernym czytelniczkom serii o Ani wielu wzruszeń.

Książki do których wracam, zbiór ogromny. Pewnie źle to o mnie świadczy, że mam o wiele więcej ukochanych książek, niż ludzi. Do tego zbioru należą książki o rudej Ani. Na tej poświęconej jej córce – Rilli dodatkowo płaczę zawsze dwa razy. Po pewnej bitwie i z powodu Wtorka. (czytaj więcej)

 

6. W Krainie Czytania i Historii (Agnes A. Rose)

Rilla ze Złotego Brzegu to ósma część serii opowiadającej o losach Anne Shirley i jej rodziny. Tym razem Lucy Maud Montgomery swoją uwagę skupia na najmłodszej latorośli państwa Blythe. Nie można oprzeć się wrażeniu, że cofamy się, jak gdyby w przeszłość i w osobie Rilli przypominamy sobie rudowłosą Anne, która niegdyś wyrwana ze szponów sieroctwa, stanęła na progu domu rodzeństwa Cuthbertów na Zielonym Wzgórzu. Ach, jak bardzo piętnastoletnia Rilla przypomina swoją matkę! Podobnie jak jej rodzicielce, dorastającej pannie również przydarzają się gafy, a w rozpacz potrafi wpaść równie łatwo, jak swego czasu robiła to jej matka. Wystarczy już sama myśl, że żaden przystojny młodzieniec nie zechce poprosić jej do tańca w trakcie jej pierwszego i jakże ważnego balu! Niestety, beztroskie życie Rilli zmienia się diametralnie, kiedy przychodzi wiadomość o wybuchu pierwszej wojny światowej latem 1914 roku. Od tej pory nic już nie będzie takie samo. (czytaj więcej)

 

Jak zawsze, serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom za udział w wyzwaniu. Przypominamy też, że w marcu i kwietniu czytamy kolejną część cyklu, lecz tym razem będzie nieco inaczej niż poprzednio, bo mamy do wyboru aż trzy tytuły. Nie będą to także książki, w których poznamy dalsze losy naszych ukochanych bohaterów, ale zbiory opowiadań. Tak więc mamy do wyboru:

 

Anię z Wyspy Księcia Edwarda

(wersja rozbudowana)

 

&

 

Spełnione marzenia

 

vel


Opowieści ze Złotego Brzegu

 

 

Bez względu na to którą z powyższych książek wybierzecie, recenzja każdej z nich będzie ujęta w wyzwaniu i znajdzie się w podsumowaniu kolejnego etapu. Na linki do Waszych wpisów czekamy do dnia 30 kwietnia 2014 roku.

Pamiętajcie, że można je przesyłać drogą mailową (beata.kobierowska@gmail.com lub aga510@op.pl) albo umieścić na naszej stronie FB – klik. Poprzednie części serii („Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania z Złotego Brzegu”, „Dolina Tęczy” oraz „Rilla ze Złotego Brzegu”) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.

 

 

 

 

piątek, 07 marca 2014, krainaczytania

Polecane wpisy

  • Podsumowanie piąte

    Kochani, Jak ten czas szybko leci, prawda? Zakończyłyśmy właśnie piąty etap wyzwania „Czytamy Anię”. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom,

  • Trzecie podsumowanie

    Kochani,  Za nami trzeci tom przygód Ani Shirley. „Anię na uniwersytecie” w marcu i kwietniu przeczytało dotąd dziewięć osób, ale wiemy, że

  • Podsumowanie drugie

    Kochani, Za nami drugi etap wyzwania czytelniczego Czytamy Anię! Spotkajmy się na Zielonym Wzgórzu! W styczniu i lutym czytaliśmy Anię z Avonlea . Ta część r