Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowanie dziewiąte

 

W marcu i kwietniu uczestniczki naszego wyzwania miały do wyboru aż trzy tytuły: „Opowieści ze Złotego Brzegu”, „Anię z Wyspy Księcia Edwarda” (wersja rozbudowana) lub „Spełnione marzenia”. Drugą z propozycji wybrały aż trzy z nich, pierwszą - jedna. Zachęcamy do przeczytania wszystkich recenzji, których fragmenty publikujemy poniżej:

 

1. Ania notuje. Zakochana w słowie pisanym (Anna Maciąg)

Choć często nogami i rękami bronię się przed przytaczaniem Wam genezy książki czy notek o autorze, tym razem, w pełni świadomie zachowam się wręcz przeciwnie. Wprawdzie nie będzie tu za wiele o Lucy Maud Montgomery, bo zapewne, choćby ze słyszenia, kojarzycie ją z Anią z Zielonego Wzgórza, ale muszę wam opowiedzieć coś więcej o tej niezwykłej książce. (czytaj więcej)

 

2. Co warto czytać? (Beata Kobierowska)

Kiedy jest tyle ciekawych nowości, trudno znaleźć czas na książki starsze, mniej popularne lub bardziej wymagające. Np. „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” może się wydawać pozycją mało atrakcyjną dla dorosłego czytelnika. Jednak ja przyznam się, że podczas lektury bawiłam się świetnie. Nie ma w tym tomie słabego opowiadania. Każde jest wciągające, choć każde na swój sposób. Są smutniejsze i zabawniejsze, z wątkiem kryminalnym czy z elementami grozy, o miłości i o nienawiści. Bohaterami są dzieci, młodzież, dorośli i starsi, a nawet umierający. Dominują schematy znane z romansów, ale to nie jest wada. Szczęśliwe zakończenia niosą w sobie pocieszenie, nawet jeśli zdarzają się tylko w literaturze. (czytaj więcej)

 

3. Myśli Czytelnika

Przyznaję, że nie miałam zamiaru (na razie) sięgać po „Anię z Wyspy Księcia Edwarda”. Denerwował mnie najpierw odkrywca maszynopisu Lefebvrem, który ogłosił na cały świat, że w tym maszynopisie zostaje obalony obraz rodziny Blythe’ów, jaki wyrył się czytelnikom w sercach. Zniesmaczyło mnie również polskie tłumaczenie tytułu „The Blythes Are Quoted”, które tym marketingowym chwytem miało czytelnikom sugerować, że są to dalsze przygody rodziny z Wyspy Księcia Edwarda. Później poczytałam kilka recenzji i dowiedziałam się, że są to po prostu opowiadania, stosunkowo luźno związane z Anią i jej rodziną, a pęknięć w wizerunku tej rodziny jest niewiele. To już dawało jakąś nadzieję i mogłam właściwie przeczytać, ale jakoś nie miałam ochoty, dopiero wyzwanie „Czytamy Anię” spowodowało, że wyciągnęłam grubaśną książkę z półki, aby zajrzeć raz jeszcze do domów na Wyspie Ani. (czytaj więcej)

 

4. W Krainie Czytania i Historii (Agnes A. Rose)

Wspomnienia stanowią ogromną część naszego życia. Kiedy człowiek się starzeje, wówczas wspomnienia te stają się czymś w rodzaju identyfikatora tego wszystkiego, co robimy i co napotykamy na swojej życiowej drodze. Bardzo często staramy się dokonywać porównań naszych doświadczeń. Poczucie nostalgii może towarzyszyć nam w odniesieniu nawet do najdrobniejszych rzeczy. Może to być bukiet zasuszonych kwiatów, zawieruszona kartka z kalendarza, jakiś specyficzny zapach, kolor, potrawa… Zdarza się też, że kiedy wracamy pamięcią do naszej przeszłości i zastanawiamy się nad tym, czy dziś, będąc w tamtej konkretnej sytuacji postąpilibyśmy inaczej, dochodzimy do wniosku, że zachowalibyśmy się dokładnie tak samo, jak wtedy, i niczego nie żałujemy. Tak właśnie dzieje się, kiedy próbujemy wrócić do przeszłości i na nowo przeżyć dobre i złe chwile. W tej naszej podroży do tego, co było mogą nam pomóc również niektóre książki. (czytaj więcej)

 

W maju i czerwcu zgodnie z planem czytamy: 


„Opowieści z Avonlea”

 

Na linki do Waszych wpisów czekamy do dnia 30 czerwca 2014 roku.

Pamiętajcie, że można je przesyłać drogą mailową (beata.kobierowska@gmail.com lub aga510@op.pl) albo umieścić na naszej stronie FB – klik. Poprzednie części serii („Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania z Złotego Brzegu”, „Dolina Tęczy”, „Rilla ze Złotego Brzegu”, „Opowieści ze Złotego Brzegu”, „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” lub „Spełnione marzenia”) można nadal recenzować, jednak opinie zostaną uwzględnione dopiero w podsumowaniu końcowym.

 

niedziela, 18 maja 2014, felicja79

Polecane wpisy

  • Podsumowanie siódme

    Wraz z nastaniem nowego roku zapraszamy na siódme podsumowanie wyzwania Czytamy Anię . W listopadzie i grudniu 2013 roku przyjmowałyśmy linki do recenzji Doliny

  • Podsumowanie szóste

     Kochani, „ Anię ze Złotego Brzegu” przeczytało dotąd sześć osób. Poniżej możecie przeczytać fragmenty wszystkich recenzji (lub kliknąć w

  • Podsumowanie piąte

    Kochani, Jak ten czas szybko leci, prawda? Zakończyłyśmy właśnie piąty etap wyzwania „Czytamy Anię”. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestniczkom,